ČADCA – bývalé hlavné mesto Slovenska ! !!

Mesto vznikalo z malých osád valašského osídľovania v 16. storočí, ktoré bolo vyvolané nedostatkom ornej pôdy, no bohatstvom okolitých lesov a množstvom pasienkov. Dobré podmienky na chov dobytka a oviec, no aj množstvo kvalitného dreva na stavbu obydlí i obchod podnietil rýchle osídľovanie dovtedy riedko obývaných horských oblastí.

Málo kto vie, že počas nepokojných revolučných rokov obsadili mesto 4. decembra 1848 cisárske vojská a slovenskí dobrovoľníci a zdržiavali sa tu Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban a vojenskí velitelia povstalcov F. Zach a B. Bloudek. Práve v Čadci vydala Slovenská národná rada 6. decembra 1848 výzvu s cieľmi a požiadavkami, namierenými proti maďarskému útlaku. Kysucké mesto sa týmto stalo na pár dní fakticky hlavným mestom Slovenska. Tejto udalosti je dnes venovaný pamätník na námestí Slobody. Neskôr tu v rokoch 1854 – 58 ako súdny úradník pôsobil aj významný štúrovský básnik Janko Kráľ.

Rieka Kysuca preteká celým územím regiónu Kysúc, pričom na hornom toku tečie zo západu na východ, za Čadcou sa stáča a ďalej pokračuje južným smerom. Celková dĺžka toku je 66,6 km, rieka odvodňuje územie s plochou približne 1 053 km²

V ťažkých medzivojnových časoch bol zásluhou miestneho odboru Matice slovenskej v rokoch 1926 – 28 vybudovaný zo zbierky obyvateľov Palárikov dom, ktorý sa stal miestom kultúrno-výchovnej činnosti. Kultúrnou negramotnosťou o túto vzácnu pamiatku trestuhodne  mesto prišlo. Výrazne sa realizovalo aj miestne ochotnícke divadlo, ktoré v meste vzniklo už v roku 1898. V rokoch 1932 – 35 v centre mesta pribudli aj budovy dnešného mestského a okresného úradu.

Nikto vám nikdy neuverí ani slovo. Vy odporní novinárski démoni.

18.08.2025

Nikto vám nikdy neuverí ani slovo. Vy odporní novinárski démoni. Klamári. Teroristická entita skrývajúca sa za novinárskou vlajkou. Zavraždili ste „pravdu“ a teraz sa chválite nemotornou, falošnou históriou a ideou ako „dôkazom“, niečo, čo by desaťročné dieťa dokázalo poskladať na notebooku a nazvať to faktom. To nie je dôkaz; je to priznanie zahalené do [...]

Čo sa pokazilo? Kde sa ľudia pomýlili? Zdá sa, že ich sklamala vlastná propaganda, ktorá otrávila spoločnosť.

16.08.2025

Čo sa pokazilo? Kde sa ľudia pomýlili? Zdá sa, že ich sklamala vlastná propaganda, ktorá otrávila spoločnosť. I. Plzenská diecéza v západnom Česku bola založená v roku 1993 a je druhou najmladšou diecézou v krajine. Podľa najnovšej Pápežskej ročenky žije na jej území približne 115 000 pokrstených katolíkov. Avšak stránka Českej biskupskej konferencie uvádza ešte [...]

Komunisti budovali. . .

24.06.2025

Komunisti budovali… no … úmorná drina …. pamätám si celkom živo, keď v sobotných, alebo nedeľných televíznych novinách hlásateľka čítala správy že … „Ostrava-tisíce baníkov v ostravsko-karvinskom, uhoľnom revíre nastúpili v sobotu na mimoriadnu smenu, aby našej republike nakopali toľko potrebné uhlie. Praha…tisíce pražanov vyrazili v piatok [...]

Zelenskyj

Zelenskyj: Ukrajina je pripravená rokovať s Putinom. Rutte: Pre Ukrajinu sa zvažujú záruky, aké má NATO

19.08.2025 06:30

Ukrajina je pripravená rokovať so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom v akomkoľvek formáte a bez predbežných podmienok, uviedol Zelenskyj.

kolaz lubo pilc ivan majersky tender tachranky

Jedna z mála vecí v zdravotníctve, za ktorú sa nehanbíme. Vláda ju aj tak chce zmeniť. Šutaj Eštok chystá reformu v záchrankách

19.08.2025 06:00

Záchranky máme na svetovej úrovni, tvrdia odborníci. Vláda ich aj tak chce zmeniť

Americký protiraketový systém Patriot

ONLINE: Ukrajina chce sľúbiť Trumpovi, že kúpi americké zbrane za 100 miliárd dolárov. Platiť ich majú Európania

19.08.2025 05:55, aktualizované: 06:37

Ukrajina chce ponúknuť Trumpovi zbrojný kontrakt v hodnote 100 miliárd dolárov, aby získala bezpečnostné záruky, uvádza denník Financial Times.

Donald Trump, Volodymyr Zelenskyj

Macron by chcel štvorstranné rokovania. Do debaty o mieri mieni zapojiť Európanov

18.08.2025 23:18

Macron vyzval na štvorstranný summit s účasťou Ukrajiny, Ruska, USA a Európy s cieľom dosiahnuť mier a bezpečnostné záruky pre Ukrajinu.

politolog

Ó ..Ave Crux spes unica! Ak ho neporazíš na prvý pokus, tak skús zmeniť duelové postavenie...na mape nájdi Dom Stvoriteľa a zadaj tam pohyb.... potom povedz. že žiješ.....Žiješ. Vyhlásenie: Každý môj článok bez rozdielu vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase, z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,336
Celková čítanosť: 8220606x
Priemerná čítanosť článkov: 6153x

Autor blogu

Kategórie

Archív