Založ si blog

Pamätať si zlo je úplne normálne. Potrebujeme to!

Pamätať si zlo je úplne normálne. Potrebujeme to!

Človek aj zviera si dokonale pamätajú toho, kto ich udrel a spôsobil im bolesť. Tak ako si pamätajú, že oheň páli. Rastliny si tiež pamätajú zlo. Je to aj vedecky dokázané. Jeden vedec totiž pravidelne zrezával listy fikusu. Tie potom napojil na prístroje, aby mohol sledovať rastlinu ako sa správa. Keď sa potom tento konkrétny „darebák“ priblížil k rastline, prístroje ukázali, že listy fikusu sa automaticky mierne zmenšili, akoby sa snažili skryť. Rastlina si totiž dokonale pamätá zlo.

Aj my si samozrejme pamätáme zlo a je to úplne normálne. Často si totiž zamieňame pojmy „zabudnúť“ a „odpustiť“. A dobrý človek vynakladá neuveriteľné úsilie, aby zabudol na spôsobené zlo. Spomienky však prichádzajú znova a znova, zabudnúť sa nedá. A človek si potom sám sebe vyčíta svoju „zášť“ a „zlovôľu“, a ešte viac sa snaží zabudnúť. Lenže čím viac úsilia vynaložíme na zabudnutie, tým častejšie a silnejšie si budeme pamätať to zlo, ktoré sa nám stalo.

Tak totiž funguje ľudská psychika a je to pre nás absolútne prirodzené. Na zlo totiž nezabúdame z úplne prirodzených dôvodov – sme vďaka tomu duševne zdraví a pomáha to nášmu pudu sebazáchovy. Takto je to všetko v absolútnom poriadku. Toto je normálne a správne. To, že nezabudneme, však neznamená, že nemôžeme odpustiť. Odpustiť totiž neznamená zabudnúť. Lebo ak sme odpustili, tak nezabudnúť už nie je prianím ublížiť niekomu, kto ublížil nám. A to je na tom azda to najťažšie. Preto sa samozrejme snažíme radšej zabudnúť. No a to je zas nesprávne a neprirodzené.

Netreba si doslova lámať hlavu a vymazávať svoju pamäť rôznymi trikmi a cvičeniami na zabudnutie. Naopak, česť a chvála za to, že si všetko pamätáme. Je to veľmi podstatné aj pre naše duševné zdravie. Ak totiž dokážeme odpustiť a nepomstíme sa, dokážeme žiť naozaj na vyššej duchovnej úrovni. Vždy môže nastať chvíľa, kedy budeme trochu napätí pri stretnutí s tými, ktorí nám ublížili. A bude trvať niekedy veľmi dlho, kým s tým všetkým budeme vyrovnaní a nebudeme mať už tú vnútornú potrebu ublížiť. Nie je to totiž o našej slabosti, ale o prejave našej sily, že dokážeme čeliť zlu. Vieme ho rozpoznať, pamätáme si ho a vieme sa proti nemu brániť.

Netreba teda nasilu zabúdať. Zabúdanie nemá nič spoločné s odpustením. Až keď dokážeme odpustiť, pochopíme v čom je naša sila. Našu dôveru si totiž treba zaslúžiť!

 

 

:.:.:

Pán Vlha sa dobre rozhodol. Už by mal odísť aj s dcérou a hneď!

12.04.2024

Pán Vlha sa dobre rozhodol. Už by mal odísť aj s dcérou a hneď! Čaká tam na nich zlatý poklad a otvorená náruč celej športovej verejnosti! Chce odísť? V poriadku, ale to nikoho nezaujíma. Koho zaujíma nejaký Boris Vlaha ? Nerozumiem, prečo drísty tohto piceríjskeho opekača sú uverejnené v športovej rubrike ? A čo ma brat tak dôležité s úspešnou sestrou? Nič. Kto [...]

Korčokovizmus uzemnil  zdravý sedliacky rozum.

08.04.2024

Korčokovizmus položil zdravý sedliacky rozum. Je jasne vidieť, že Korčokovizmus porazil zdravý sedliacky rozum vidieka. Ľudia celkom jasne odmietli Bratislafských mamľasov. Toto je historické a veľmi významné víťazstvo „okresných“ ľudí vidieka, ktorí prvý krát v histórii samostatného Slovenska ukázali svoju silu a potencionál. Schopnosti zdravého úsudku [...]

Korčok je lúzer roka. Vraj nezabudne, že z neho spravili „kadidlo vojny“ ?

07.04.2024

Korčok je lúzer roka. Vraj nezabudne, že z neho spravili „kandidáta vojny“ Táto prehra sa na ňom nalepí, a jeho beztak slabý politický profil ho vrhá do stratena. Leško kecal niečo o novej strane – mala by mať názov Strana Lúzra? A zas Korčok kecá, že ho porazili „netransparentne“, a podobne – kritizuje to isté, čo robil on sám. A ešte sa [...]

Poľsko interrupcie liberalizácia protest

Odporcovia liberalizácie interrupcií v Poľsku vyšli do ulíc Varšavy

14.04.2024 20:10

Poľský parlament totiž v piatok odhlasoval pokračovanie prác na návrhoch, ktoré by uvoľnili tieto prísne interrupčné pravidlá.

Korcok a Pellegrini

Aká kampaň, taký prezident? Čo rozhodlo prezidentské voľby?

14.04.2024 19:00

Víťaz prezidentských volieb je jasný, spoločenský pokoj zas v nedohľadne. Čo podľa vás rozhodlo voľby?

Olexandr Syrskyj

Syrskyj: Ukrajinci sa zahryzli do krajiny, no Rusov je násobne viac. Putin chce ovládnuť Časiv Jar do osláv 9. mája

14.04.2024 16:40

Časiv Jar, ktorý leží neďaleko od už ovládnutej Avdijivky, je pod neustálou paľbou.

politolog

Ó ..Ave Crux spes unica! Ak ho neporazíš na prvý pokus, tak skús zmeniť duelové postavenie...na mape nájdi Dom Stvoriteľa a zadaj tam pohyb.... potom povedz. že žiješ.....Žiješ. Vyhlásenie: Každý môj článok bez rozdielu vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase, z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,219
Celková čítanosť: 7535412x
Priemerná čítanosť článkov: 6182x

Autor blogu

Kategórie

Archív