Založ si blog

Raz a navždy si zapamätajme : Slovania a sv. Valentín.

Slovania a sv. Valentín

My ako Slovania nemáme a ani sme nikdy nemali taký sviatok, ako je Deň svätého Valentína. Je to sviatok, založený iba na konzumnej ideológii kapitalistického Západu. Jeho účelom je prinútiť nás, aby sme tento deň v roku verili, že láska je materiálna. Zákerné na tom všetkom je najmä to, že tento sviatok sa spája s katolíckou vierou a kňazom Valentínom, ktorý ešte v časoch veľkého Rímskeho impéria posväcoval kresťanské manželstvá v tamojšej armáde. K nám Slovanom to však nemá absolútne žiaden vzťah. Dnes sa navyše ešte tento sviatok posunul do roviny, kedy je oslavovaná láska medzi jedincami rovnakého pohlavia na rovnakej úrovni, ako láska medzi dvomi ľuďmi opačného pohlavia. Pritom všetci vieme, že jediná normálna RODINA je zložená iba z mamy a otca, muža a ženy a to je pre nás JEDINÁ možnosť prežitia.

Oceňujeme a milujeme normálne ľudské vzťahy, hodnoty, morálku a etiku. Slovania však lásku oslavovali najmä v deň letného slnovratu, ktorý sa tiež nazýval Kupalo. V ten večer sa na dedinách konali hry, rituály a veštenie. Dievčatá dávali uvité vence svojim milým. Chlapci a dievčatá si vyberali družku a spolu preskakovali vatry. Spájala ich samotná príroda.

Nikomu nemožno brániť v tom, aby oslavoval Valentína, či iné importované sviatky. Nemalo by sa však pritom zanedbávať alebo dokonca zabúdať na naše národné tradície.

Väčšina národov si vie svoje jazyky ctiť. Svoj pamätný deň maďarského jazyka majú aj naši južní susedia (13. november), medzinárodné dni má aj angličtina, španielčina či francúzština. Stav slovenčiny ako kultúrneho spisovného jazyka však dlhodobo upadá, najmä v médiách, ale aj u bežných používateľov.

Aj preto sme presvedčení, že by sme si mali tento deň pripomínať. Z úcty k našim predkom a z povinnosti udržiavať a rozvíjať toto kultúrne dedičstvo. Materinská reč je totiž naším štítom, zbraňou i poznávacím znamením.

 

:.:

Pán Vlha sa dobre rozhodol. Už by mal odísť aj s dcérou a hneď!

12.04.2024

Pán Vlha sa dobre rozhodol. Už by mal odísť aj s dcérou a hneď! Čaká tam na nich zlatý poklad a otvorená náruč celej športovej verejnosti! Chce odísť? V poriadku, ale to nikoho nezaujíma. Koho zaujíma nejaký Boris Vlaha ? Nerozumiem, prečo drísty tohto piceríjskeho opekača sú uverejnené v športovej rubrike ? A čo ma brat tak dôležité s úspešnou sestrou? Nič. Kto [...]

Korčokovizmus uzemnil  zdravý sedliacky rozum.

08.04.2024

Korčokovizmus položil zdravý sedliacky rozum. Je jasne vidieť, že Korčokovizmus porazil zdravý sedliacky rozum vidieka. Ľudia celkom jasne odmietli Bratislafských mamľasov. Toto je historické a veľmi významné víťazstvo „okresných“ ľudí vidieka, ktorí prvý krát v histórii samostatného Slovenska ukázali svoju silu a potencionál. Schopnosti zdravého úsudku [...]

Korčok je lúzer roka. Vraj nezabudne, že z neho spravili „kadidlo vojny“ ?

07.04.2024

Korčok je lúzer roka. Vraj nezabudne, že z neho spravili „kandidáta vojny“ Táto prehra sa na ňom nalepí, a jeho beztak slabý politický profil ho vrhá do stratena. Leško kecal niečo o novej strane – mala by mať názov Strana Lúzra? A zas Korčok kecá, že ho porazili „netransparentne“, a podobne – kritizuje to isté, čo robil on sám. A ešte sa [...]

Poľsko interrupcie liberalizácia protest

Odporcovia liberalizácie interrupcií v Poľsku vyšli do ulíc Varšavy

14.04.2024 20:10

Poľský parlament totiž v piatok odhlasoval pokračovanie prác na návrhoch, ktoré by uvoľnili tieto prísne interrupčné pravidlá.

Korcok a Pellegrini

Aká kampaň, taký prezident? Čo rozhodlo prezidentské voľby?

14.04.2024 19:00

Víťaz prezidentských volieb je jasný, spoločenský pokoj zas v nedohľadne. Čo podľa vás rozhodlo voľby?

Olexandr Syrskyj

Syrskyj: Ukrajinci sa zahryzli do krajiny, no Rusov je násobne viac. Putin chce ovládnuť Časiv Jar do osláv 9. mája

14.04.2024 16:40

Časiv Jar, ktorý leží neďaleko od už ovládnutej Avdijivky, je pod neustálou paľbou.

politolog

Ó ..Ave Crux spes unica! Ak ho neporazíš na prvý pokus, tak skús zmeniť duelové postavenie...na mape nájdi Dom Stvoriteľa a zadaj tam pohyb.... potom povedz. že žiješ.....Žiješ. Vyhlásenie: Každý môj článok bez rozdielu vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase, z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,219
Celková čítanosť: 7535356x
Priemerná čítanosť článkov: 6182x

Autor blogu

Kategórie

Archív