„Hrozba pre svet“: vedci bijú na poplach kvôli deštruktívnej „invázii“

„Hrozba pre svet“: vedci bijú na poplach kvôli deštruktívnej „invázii“

Čoraz častejšie prepuknutia kobyliek v dôsledku globálneho otepľovania ohrozujú globálnu potravinovú bezpečnosť, singapurskí a čínski vedci informovali v článku pre vedecký časopis Science Advances.

„Otepľujúca sa klíma povedie k rozsiahlemu nárastu výskytu kobyliek, čo predstaví nové výzvy pre globálnu koordináciu kontroly kobyliek,“ uvádza sa v publikácii.

Rastúce priemerné teploty a pribúdajúce zrážky vytvoria priaznivé podmienky pre škodcu v oblastiach, ktoré nie sú typické pre invázie a zhoršia situáciu na tradičných „horúcich miestach“ v Afrike a južnej Ázii. Štúdia hovorí, že rozsah škodcov sa bude naďalej rozširovať, aj keď sa s emisiami uhlíka bude aktívne bojovať.

Roj s rozlohou približne jeden štvorcový kilometer zahŕňa 80 miliónov hmyzu a je schopný za deň zjesť toľko úrody, že by nasýtil 35 tisíc ľudí. Hydroklimatické podmienky zohrávajú v živote púštnych kobyliek obrovskú úlohu: ich vajíčka vyžadujú miernu vlhkosť a ich letové svaly potrebujú dostatočné zahriatie, vysvetlili vedci.

Takže, vyprážané kobylky na obed ?

 

.:.:

Brusselu NIE! Len nie Brussel ! Niet vrchnosti, iba od Boha. Ale nie každej treba tlieskať.

01.06.2026

Brusselu NIE! Niet vrchnosti, iba od Boha. Ale nie každej treba tlieskať. „Nieto vrchnosti, iba od Boha. A tak kto sa protiví vrchnosti, Božiemu zriadeniu sa protiví.“ (Rim 13,1–2) Tento citát svätého apoštola Pavla býva často zneužívaný. Niektorí mocní si z neho robia ochranný štít proti kritike a poslušnosť voči sebe vydávajú za poslušnosť voči Bohu. To je [...]

RTVS a jej neschopná riaditeľka. Kto pobozká premiéra má padáka. Kto pobozká progresívca, má hneď mikrofón pri hube.

12.05.2026

RTVS, kedysi hrdá loď verejnoprávneho vysielania, dnes pripomína skôr potápajúci sa parník s kapitánkou, ktorá tvrdohlavo trvá na tom, že ľadovec neexistuje. Pod súčasným vedením sa slovo „reforma“ stalo zakázaným výrazom. Spravodajstvo? To predsa funguje presne tak, ako fungovalo za Dzurindu, Matoviča, Hegera. Proti slovensky. Prečo meniť niečo, čo je dokonale [...]

Riaditeľka RTVS má byť odvolaná. Už to čvirikajú i vrabce na parlamente. RTVS je stále falošný megafón.

11.05.2026

Kríza RTVS: Objektivita zomiera v priamom prenose. Verejnoprávna služba alebo podlý megafón? Verejnoprávne médiá majú slúžiť občanom, nie ideológii, politickým kruhom ani mediálnym módnym trendom. Práve preto je dnes okolo RTVS čoraz väčšia frustrácia a strata dôvery. Mnohí diváci nadobúdajú pocit, že namiesto objektívneho spravodajstva dostávajú selektívny výber [...]

Vladimir Putin

Putin: Kyjev sa rozhodol dodať vojne nový rozmer. Zelenskyj hlási úspechy na fronte

01.06.2026 23:49

Ruský vodca narážal na útoky v Starobiľsku a Heničesku.

Trump Military / Army soldiers /

Trump chcel vylúčiť transrodových vojakov z armády. Súd jeho postup zmietol zo stola

01.06.2026 23:19

V reakcii na prezidentov dekrét vydal minister obrany Pete Hegseth smernicu.

Mette Frederiksenová

Dánsko bude mať novú menšinovú vládu. Premiérkou zostáva Frederiksenová

01.06.2026 22:40

Vďaka dohode si zaistila už tretie po sebe idúce funkčné obdobie na poste predsedníčky vlády.

Migration France

Deportačné centrá mimo EÚ sú bližšie k realite. Únia dosiahla predbežnú dohodu

01.06.2026 21:41, aktualizované: 22:03

Vyjednávači europarlamentu a členských štátov únie hlásia predbežnú dohodu.

politolog

Ó ..Ave Crux spes unica! Ak ho neporazíš na prvý pokus, tak skús zmeniť duelové postavenie...na mape nájdi Dom Stvoriteľa a zadaj tam pohyb.... potom povedz. že žiješ.....Žiješ. Vyhlásenie: Každý môj článok bez rozdielu vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase, z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,377
Celková čítanosť: 8625220x
Priemerná čítanosť článkov: 6264x

Autor blogu

Kategórie

Archív