Založ si blog

Sviňa, nadhľad ponad Szoltésa ako zohavil Kuciaka

Sviňa, nadhľad ponad Szoltésa ako zohavil Kuciaka

… film Sviňa (Šviňa). Špinavý sneh vonku, špinavé počasie, najlepší moment sa na to konečne pozrieť. Takže to v skratke zhodnoťme. Tvorcovia alibisticky udávajú, že obsah len náhodne pripomína reálne osoby. Ale premiéra tesne pred voľbami 2020 aj tak nedala možnosť na obranu pred súdom za ohováranie. A potom už  bolo po voľbách – i keď niekedy je vlastne ignorovanie najlepší prístup.

Ozaj, aby sme na neho nezabudli, pionier, budovateľ kapitalistického socializmu Kuciak. Ako nevinní Slováci sú vykreslení len tí, čo slúžia zahraničným záujmom, teda hlavne prestitúti. Prípadne ešte „úbohé a nevinné“ narkomanky z ústavu. Všetci ostatní sú upadnuté závadné elementy, ale Kuciak je ideálny. Pracovitý a čestný. Nemajú na neho nič zlé, na anjelika. Vlasy má síce čudné, ale asi to mal byť vzor Vaculík. Má byť inteligentný – ale je vykreslený ako keby bol každú chvíľu prekvapený behom sveta. Sám vojak v poli, šerif idúci na pravé poludnie sám proti banditom. Hrôza, koľká to hrôza a smútok. Ešte že sa moc netrápili, hrdinovia strany a ľudu. Filmové umenie? Alebo aspoň remeslo? Schématický nie je len scenár, ale aj výkony hercov. Film chce byť dráma hovoriaci o smrti, ale mimika hercov aj ich výroky  sú ako z lacnej grotesky. Vlastne celý film je jedna  lož. Pretože podnet na vraždu Kuciaka v ňom dávajú Fico a Kaliňák. A obaja s Kočnerom neustále komunikujú. Niekto si ich postavy asi splietol so Sulíkom a Matovičom ?

Vo filme je výrazne zosmiešňovaná katolícka cirkev. Všetky možné predsudky o nej sú tam zobrazené. Už som čakal, že sa zjavia aj klišé o tom, ako  vraždia nemluvňatá – ale to je vlastne o inej sekte a to už by bol zločin podnecovania nenávisti. Urážať kresťanov je naopak povolené a vítané.

A autori?

Predloha – Arpád Soltész, scénar a réžia: Mariana Čengel Solčanská, druhý režisér, druhý scenárista a producent: Rudolf Bierman.

 

 

Cibuľové šupy cennejšie ako zlato.

01.03.2024

Ivan Jegorov: Cibuľové šupy cennejšie ako zlato. Šupy z cibule obsahujú celý rad hodnotných vlastností, o ktorých väčšina z nás netuší. Moja babka mala krásne vlasy a nikdy nemala žiadne lupiny, pretože si ich umývala odvarom z cibuľových šúp. Odvar sa pripraví jednoducho: hrsť cibuľových šúp sa zaleje pohárom vody, nechá sa variť 5 – 10 minút a odvar sa [...]

Vedenie RTVS musí skončiť, je to hnisavý vred na diabetickej nohe. Preväzy hnisu nepomôžu

01.03.2024

Vedenie RTVS musí skončiť, je to hnisavý vred na diabetickej nohe. Vedomá a organizovaná manipulácia organizovaných zvykov a názorov más je dôležitým prvkom v demokratickej spoločnosti. Tí, ktorí manipulujú tento neviditeľný mechanizmus spoločnosti, tak vytvárajú neviditeľnú vládu, ktorá je skutočnou mocou v našej krajine. Sme ovládaní, naše myslenie utvárané, [...]

Pamätať si zlo je úplne normálne. Potrebujeme to!

28.02.2024

Pamätať si zlo je úplne normálne. Potrebujeme to! Človek aj zviera si dokonale pamätajú toho, kto ich udrel a spôsobil im bolesť. Tak ako si pamätajú, že oheň páli. Rastliny si tiež pamätajú zlo. Je to aj vedecky dokázané. Jeden vedec totiž pravidelne zrezával listy fikusu. Tie potom napojil na prístroje, aby mohol sledovať rastlinu ako sa správa. Keď sa potom tento [...]

spúšť, Čadca, Základná škola

Spúšť v škole na Kysuciach: Mladí vandali zdemolovali kontajnery a smeti podpálili

03.03.2024 15:00

Rozsypané a zhorené odpadky, rozbité okná či zadymená omietka budovy. Takýto pohľad sa naskytol policajtom a zamestnancom jednej zo základných škôl v Čadci.

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok: Vyšetrovanie Dankovej nehody by malo byť ukončené na budúci týždeň

03.03.2024 14:40

Policajti, ktorí riešili januárovú dopravnú nehodu podpredsedu parlamentu Andreja Danka, boli potrestaní "výčitkou".

Tibor Gašpar a Pavol Gašpar

Tajné zmeny vo vedení SIS? Kolíková sa zbláznila, tvrdí Gašpar. Pellegrini chce, aby prezidentka Gašpara ml. vymenovala

03.03.2024 14:30

Predseda parlamentu Peter Pellegrini v relácii RTVS O 5 minút 12 priznal, že žiadne iné meno na post riaditeľa SIS koalícia nemá.

parlament

Prieskum Focusu: Smer si drží preferencie nad 21 percentami, PS a Hlas stúpajú

03.03.2024 13:55

Do parlamentu by sa dostalo sedem politických subjektov.

politolog

Ó ..Ave Crux spes unica! Ak ho neporazíš na prvý pokus, tak skús zmeniť duelové postavenie...na mape nájdi Dom Stvoriteľa a zadaj tam pohyb.... potom povedz. že žiješ.....Žiješ. Vyhlásenie: Každý môj článok bez rozdielu vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase, z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,205
Celková čítanosť: 7481750x
Priemerná čítanosť článkov: 6209x

Autor blogu

Kategórie

Archív