Založ si blog

Rasizmus je dnes dobre vynášajúci umelý biznis na ktorom sa parazituje a priživuje.

Rasizmom chápeme teóriu o nerovnosti ľudských rás, zahŕňa rozdeľovanie ľudí do hierarchických skupín, tým prisudzuje sociálne správanie a vrodené schopnosti, ktoré môžu byť merané, porovnávané a hodnotené. V nasledujúcom článku si tak v krátkosti predstavíme históriu tohto nevedeckého učenia spojeného s genocídou, otroctvom a násilným šírením náboženstva a kultúrnych hodnôt.

Korene myšlienky o ochrane rasovej integrity môžeme nájsť už v antickom Grécku a Ríme. Napríklad rímsky básnik Claudius Claudianus otvorene opovrhoval rasovým miešaním, upozorňoval na „riziko“ zjednotenia s africkými barbarmi a možné „pošpinenie bielej kolísky.“ Tieto názory však v spoločnosti fungujúcej na mozoľnatých rukách otrokov neboli ničím nezvyčajným, nakoľko sa práve rasizmom a xenofóbiou mohli ospravedlňovať kruté praktiky starovekých otrokárov. Blízko k podobným názorom mal aj Aristoteles, ktorý vo svojich spisoch vysvetľuje, že zatiaľ čo sú Gréci prirodzene slobodné bytosti, barbari (každý, kto nebol Grék) sú otrokmi „od prírody“, a teda sa môžu využívať na nútenú neľudskú prácu, čím umožňujú svojim pánom venovať čas politike a dobrej správe verejných statkov. Rímska ríša bola ale na rozdiel od mnohých izolovaných mestských štátov v Grécku rozsiahlym impériom zasahujúcim do všetkých kútov sveta. A tak i napriek všeobecnému presvedčeniu o nadradení rímskej civilizácie a mnohokrát politicky cielenou a výhodnou nenávisťou voči „barbarom“ (štvavá kampaň proti Octaviánovým spojencom v Egypte, kde boli obyvatelia severnej Afriky vykreslení ako neodvratná barbarská hrozba)  boli Rimania oproti  vtedajším kultúram oveľa ochotnejší k integrácii a asimilácii cudzincov. Časté udeľovanie občianstva a romanizácia podmanených území učinili z mnohých „barbarov“ najbohatších a najmocnejších občanov ríše, žiarivým príkladom je aj 1. rímsky cisár z Afriky – Septimius Severus. V staroveku tak kladivo segregácie a xenofóbie nedopadá na farbu kože, ale na celé podmanené národy a skupiny, do ktorých spadali aj Macedónci, Gréci, Kartáginci, Galovia, Briti, Židia, Egypťania, Dákovia, Sýrčania, Slovania a všetci tí, ktorí by mohli poslúžiť ako piliere otrokárskej spoločnosti.

Dnes sa na téme rasizmu veľmi dobre priživujú rôzne spolky, pomýlení, aktivisti a politici. Pričom nevedia ani čo v podstate rasizmus v skutočnosti je. Povedať černochovi že je černoch, arabovi že je arab, židovi že žid, rómovi že je cigán  alebo belochovi že je beloch alebo gadžo,  je rasizmus a  je to  rasistické ?

Študenti chcú preveriť diplomovú prácu J. Ámosa Komenského ?

29.07.2020

Študenti chcú preveriť diplomovú prácu J. Ámosa Komenského ? Európska študentská únia (ESU) a Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) na Slovensku, ktorá je jej členom, vyzývajú všetky strany zúčastnené na vyššom vzdelávaní, aby sa podieľali na posilnení akademickej integrity na Slovensku. Uviedli to v spoločnom vyhlásení v reakcii na kauzy s diplomovými prácami [...]

Pani Čaputová v roku 2019 ste v Levoči zneuctili katolícky chrám, keď ste v ňom verejne klamali. Čo je veľmi, veľmi smutné.

29.07.2020

Pani Čaputová v roku 2019 ste v Levoči zneuctili katolícky chrám, keď ste v ňom verejne klamali. Čo je veľmi, veľmi smutné. Jána Pavla II. ktorého vyhlásili za svätého, prežil dva atentáty a bojoval proti manželstvám homosexuálov či antikoncepcii. Bol prvým pápežom v demokratickom Československu, prelomil rôzne tabuizované témy, ale zároveň neuznával rozvody a [...]

Prečo Vatikán podporuje migráciu ? Európske kresťanstvo bude mať budúcnosť jedine vtedy, ak ju bude mať európsky človek.

28.07.2020

Prečo Vatikán podporuje migráciu ? Európske kresťanstvo bude mať budúcnosť jedine vtedy, ak ju bude mať európsky človek. Čo robí z kresťanstva neeurópske náboženstvo ? Sú jeho doktríny, ktoré zdieľalo so starovekými Grékmi a Rimanmi a nie so Židmi, konkrétne myšlienka, že univerzálna pravda je základom univerzálneho spoločenstva. Pokiaľ je kresťanstvo pravdou [...]

Donald Trump

Hospitalizovali mladšieho brata Donalda Trumpa

14.08.2020 19:50

Mladšieho brata amerického prezidenta Donalda Trumpa hospitalizovali v nemocnici v New Yorku.

Lukašenko, demonštrácia

Som živý a doma, hovorí Lukašenko. Opozícia chce odovzdanie moci

14.08.2020 19:19

Lukašenko sa snaží hasiť vlnu protestných štrajkov aj poukazovaním na to, že zastavenie výroby hrá do karát iným štátom.

bielorusko protest

Slovenskí poslanci chcú nové voľby v Bielorusku, Korčok hovorí o sankciách

14.08.2020 19:05

Ministri zahraničných vecí EÚ sa zhodli, že začnú pracovať na presne cielených sankciách voči predstaviteľom režimu Alexandra Lukašenka.

Virus Outbreak-No-Mask Weddings

Chorvátsko červenie, nad Jadranom sa zmráka

14.08.2020 18:36

Pre Rakúšanov, Talianov a Srbov, ktorí by chceli dovolenkovať v Chorvátsku, už na koronavírusovom semafore svieti červená, Slovinsko podobný krok zvažuje.

politolog

Ó ..Ave Crux spes unica! Ak ho neporazíš na prvý pokus, tak skús zmeniť duelové postavenie...na mape nájdi Dom Stvoriteľa a zadaj tam pohyb.... potom povedz. že žiješ.....Žiješ.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 841
Celková čítanosť: 5137590x
Priemerná čítanosť článkov: 6109x

Autor blogu

Kategórie