Založ si blog

Katastrofa univerzít a vysokých škôl na Slovensku !

Dnes je absencia výchovnej zložky vo vzdelávaní v celej vertikále školstva od základného po vysoké !

V prostredí slovenskej inteligencie stále pretrváva bojazlivý duch a hlboký nezdravý rešpekt voči cudzím rozhodnutiam, a nie duch ako tvorca rozhodnutí. Hoci v kríze je celé školstvo, sústredím sa najmä na vysoké školstvo, kde pôsobím už tri decéniá. Príčiny a prejavy krízového stavu školstva, najmä vysokého, na Slovensku v súčasnosti sú viaceré a to ako interné tak aj externé. Hlavné príčiny súčasnej krízy školstva a stavu akademickej komunity sú najmä :

1/ Prvou je devastujúca strata akademických, etických aj iných hodnôt a to nielen u učiteľov, ale aj v celej vertikále riadenia školstva od vedúceho katedry, cez dekana, rektora a ministra školstva, podľa princípu – bol som zvolený, prestali pre mňa platiť normy – to je morálka doby. Byzantské spôsoby, zavedené do spoločnosti najmä po r. 1989, ako mor kontaminovali celú spoločnosť. A tak nie div, že miestami sa dejú veci, ktoré sa nediali ani v päťdesiatych rokoch.

2/Druhou príčinou je výrazný pokles kvality vedenia a kvality vôbec. Boli snahy, izolované, o silné presadzovanie kvality. Postupne sa však, ako prirodzený dôsledok prijatých pravidiel hry, začala silne formovať priemernosť, stručne povedané druhá trieda, a to ,bez ohľadu na stranícku, ideologickú, národnostnú a náboženskú príslušnosť. S filozofiou – nám to stačí, a komu sa nepáči, nech ide preč.

3/ Treťou príčinou je strata pána. Štát – na rozdiel od štátov Západnej Európy vrátane Čiech – sa vzdal svojej nezastupiteľnej usmerňujúcej a korekčnej funkcie v školstve. A nielen v ňom. Akoby nebol nik, kto by mal záujem a mohol brániť záujmy akademickej komunity, etiku, korektnosť, univerzitnú intelektualitu v našich liahňach inteligencie. Ostali len lokálne záujmy. Ústavov, katedier pracovísk a jednotlivcov. Veda aj školstvo majú ešte svojich prorokov, kazateľov, don Quijotov a matky Terezy, ale to je dnes málo … čo sa u nás dialo a deje, je v značnej miere spôsobené falošnou demokraciou. Ale tragickou skutočnosťou, že po roku 1989 sa na čelo dostala nešťastná a nekompetentná skupina ľudí, ktorí narobili a robia veľmi veľa zla, postupne sa zabetónovali a obklopili podobnými, a dôsledky toho sa ešte dlho budú pociťovať.

-pokles úrovne základného a stredného školstva, pričom hodnota maturitných vysvedčení má len hodnotu papiera, na ktorom sú vytlačené

-pokles úrovne vedomostí a morálky žiakov základných škôl a stredných škôl – výskum PISA ukázal, že nerozumejú prečítanému textu

-pokles úrovne morálky a vedomostí vysokoškolských študentov

-devalvácia univerzít v dvoch etapách, ich kultúrna seba degradácia, vysoké školy sa zmenili na tlačiarne diplomov

-vznik katedier, fakúlt i vysokých škôl aj bez reálneho opodstatnenia a spoločenskej potreby (napr. nadmerné množstvo katedier žurnalistiky, dokonca vznikla fakulta masmediálnej komunikácie, množstvo právnických i ekonomických fakúlt, vysoké školy zdravotníctva a sociálnej práce, humanitné vysoké školy v troch mestách vzdialených od seba cca 100 km, dokonca dve vysoké školy pre humanitné disciplíny v jednom meste, vysoká škola de facto na etnickom princípe v Komárne, apod.)

-putujúci profesori, pripomínajúci putujúcich drotárov

-v publikáciách sa rozšíril sa intelektuálny incest – plagiátorstvo

 

Ak je pán Hlina kresťan, potom Hitler bol zapálený komunista.

13.10.2019

Ak je pán Hlina kresťan, potom Hitler bol zapálený komunista. Pán Hlina ako ancikrist, pán Harabín slabý rétor, jednoznačne najslabšia bola moderátorka! Dnes v debate na TA3 sa ukázali páni viac »

Pojmy stratili svoj význam a zostala len čistá nietzscheovská vôľa k moci.

12.10.2019

Pojmy stratili svoj význam a zostala len čistá nietzscheovská vôľa k moci. Nielen liberáli tápu v tmách neistoty, čo je pre nich ako nepriateľov tmy zaiste tristné, ale aj mnohí konzervatívni viac »

Pán Matovič a jeho OĽANO spol. s r. o.

06.10.2019

Pán Matovič a jeho OĽANO spol. s r.o. Michal Kovačič z TV Markíza sa raz Veroniky Remišovej opýtal, koľko má strana členov, no Remišovej trvalo veľmi dlho, kým na otázku odpovedala. “Čiže viac »

noz

Azylant na úteku v Rakúsku dobodal nožom na smrť motoristu

14.10.2019 21:36

Útočník po zavraždení motoristu unikol na jeho osobnom aute. Pátranie vyhlásené v oblasti pri hranici s Českom bolo dosiaľ neúspešné i napriek nasadeniu vrtuľníka.

Milan Žitný

Žitný o nahrávke Kočnera s Trnkom o Haščákovi

14.10.2019 20:32

Pri analyzovaní nahrávky rozhovoru Mariana Kočnera s niekdajším generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom sa robí jedna zásadná chyba, upozorňuje bezpečnostný analytik Milan Žitný.

Most-híd / Béla Bugár /

Most-Híd navrhuje SMK a MKDA zintenzívniť rokovania o vytvorení volebnej strany

14.10.2019 20:22

Maďarské aj ďalšie menšinové strany rokovali o prípadnej predvolebnej spolupráci už počas leta.

Pellegrini, Kiska, Navrh,  vlada,

Nad koalíciou Smeru a Za ľudí krútia straníci hlavou

14.10.2019 19:39

Pellegrini vyhlásil, že by si po voľbách vedel predstaviť koalíciu so stranou exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí.

politolog

Ó ..Ave Crux spes unica! Ak ho neporazíš na prvý pokus, tak skús zmeniť duelové postavenie...na mape nájdi Dom Stvoriteľa a zadaj tam pohyb.... potom povedz. že žiješ.....Žiješ.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 665
Celková čítanosť: 3437665x
Priemerná čítanosť článkov: 5169x

Autor blogu

Kategórie