Založ si blog

ČADCA – bývalé hlavné mesto Slovenska ! !!

Mesto vznikalo z malých osád valašského osídľovania v 16. storočí, ktoré bolo vyvolané nedostatkom ornej pôdy, no bohatstvom okolitých lesov a množstvom pasienkov. Dobré podmienky na chov dobytka a oviec, no aj množstvo kvalitného dreva na stavbu obydlí i obchod podnietil rýchle osídľovanie dovtedy riedko obývaných horských oblastí.

Málo kto vie, že počas nepokojných revolučných rokov obsadili mesto 4. decembra 1848 cisárske vojská a slovenskí dobrovoľníci a zdržiavali sa tu Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban a vojenskí velitelia povstalcov F. Zach a B. Bloudek. Práve v Čadci vydala Slovenská národná rada 6. decembra 1848 výzvu s cieľmi a požiadavkami, namierenými proti maďarskému útlaku. Kysucké mesto sa týmto stalo na pár dní fakticky hlavným mestom Slovenska. Tejto udalosti je dnes venovaný pamätník na námestí Slobody. Neskôr tu v rokoch 1854 – 58 ako súdny úradník pôsobil aj významný štúrovský básnik Janko Kráľ.

Rieka Kysuca preteká celým územím regiónu Kysúc, pričom na hornom toku tečie zo západu na východ, za Čadcou sa stáča a ďalej pokračuje južným smerom. Celková dĺžka toku je 66,6 km, rieka odvodňuje územie s plochou približne 1 053 km²

V ťažkých medzivojnových časoch bol zásluhou miestneho odboru Matice slovenskej v rokoch 1926 – 28 vybudovaný zo zbierky obyvateľov Palárikov dom, ktorý sa stal miestom kultúrno-výchovnej činnosti. Kultúrnou negramotnosťou o túto vzácnu pamiatku trestuhodne  mesto prišlo. Výrazne sa realizovalo aj miestne ochotnícke divadlo, ktoré v meste vzniklo už v roku 1898. V rokoch 1932 – 35 v centre mesta pribudli aj budovy dnešného mestského a okresného úradu.

Toto platí aj pre Kočnera ! !!

19.01.2020

Toto platí aj pre Kočnera !!! Nie je povinnosťou obžalovaného dokazovať svoju nevinu, pretože zásada prezumpcie neviny vyžaduje, aby to bol štát, kto nesie v trestnom konaní dôkazné bremeno. viac »

Ficova obrovská politická chyba !

19.01.2020

Ficova obrovská politická chyba ! Ficova obrovská chyba v jeho politickom pôsobení, bola v tom, že nedokázal vytvoriť „svoje“ noviny resp. televíziu, ktorá by dokázala „predať“ jeho viac »

Dať hlas dnešnej opozícii je hriech!

13.01.2020

Dať hlas dnešnej opozícii je hriech! A tak nie je viac priateľom svojej vlasti ten, čo nie je kresťanom; je nepriateľom. Podľa slov svätého Ambrózia: Sed ipsi se amore patriae qui Christo invidet, viac »

Gerhard Sabathil čína špiónáž

Robil vraj špióna pre Čínu. Chodil aj na Slovensko

19.01.2020 21:00

Bývalého vysokopostaveného diplomata EÚ z Nemecka Gerharda Sabathila vyšetrujú pre podozrenie, že robil špionáž pre Čínu.

Voľby2020 Smer FICO konferencia programová BBX

Smer pýta školné od medikov, ktorí odchádzajú do zahraničia

19.01.2020 20:30

Študenti odmietajú zneužívanie ich štúdia a budúceho povolania ako prostriedku na polarizovanie spoločnosti a politickej kampane.

proces, Kuciak, Marek Para, marian Kočner

Kauza Kuciak: Vypovedať má aj Haščák s Bödörom

19.01.2020 19:11, aktualizované: 22:37

Od pondelka pokračujú pojednávania vo veci vrážd novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a kolárovského podnikateľa Petra Molnára.

počasie 20. 1. 2020

Valí sa k nám mohutná tlaková výš, ovplyvní celý týždeň

19.01.2020 18:30

Z Britských ostrovov k nám prichádza niečo, čo výrazne ovplyvní počasie celého týždňa.

politolog

Ó ..Ave Crux spes unica! Ak ho neporazíš na prvý pokus, tak skús zmeniť duelové postavenie...na mape nájdi Dom Stvoriteľa a zadaj tam pohyb.... potom povedz. že žiješ.....Žiješ.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 728
Celková čítanosť: 3978785x
Priemerná čítanosť článkov: 5465x

Autor blogu

Kategórie