Založ si blog

ČADCA – bývalé hlavné mesto Slovenska ! !!

Mesto vznikalo z malých osád valašského osídľovania v 16. storočí, ktoré bolo vyvolané nedostatkom ornej pôdy, no bohatstvom okolitých lesov a množstvom pasienkov. Dobré podmienky na chov dobytka a oviec, no aj množstvo kvalitného dreva na stavbu obydlí i obchod podnietil rýchle osídľovanie dovtedy riedko obývaných horských oblastí.

Málo kto vie, že počas nepokojných revolučných rokov obsadili mesto 4. decembra 1848 cisárske vojská a slovenskí dobrovoľníci a zdržiavali sa tu Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban a vojenskí velitelia povstalcov F. Zach a B. Bloudek. Práve v Čadci vydala Slovenská národná rada 6. decembra 1848 výzvu s cieľmi a požiadavkami, namierenými proti maďarskému útlaku. Kysucké mesto sa týmto stalo na pár dní fakticky hlavným mestom Slovenska. Tejto udalosti je dnes venovaný pamätník na námestí Slobody. Neskôr tu v rokoch 1854 – 58 ako súdny úradník pôsobil aj významný štúrovský básnik Janko Kráľ.

Rieka Kysuca preteká celým územím regiónu Kysúc, pričom na hornom toku tečie zo západu na východ, za Čadcou sa stáča a ďalej pokračuje južným smerom. Celková dĺžka toku je 66,6 km, rieka odvodňuje územie s plochou približne 1 053 km²

V ťažkých medzivojnových časoch bol zásluhou miestneho odboru Matice slovenskej v rokoch 1926 – 28 vybudovaný zo zbierky obyvateľov Palárikov dom, ktorý sa stal miestom kultúrno-výchovnej činnosti. Kultúrnou negramotnosťou o túto vzácnu pamiatku trestuhodne  mesto prišlo. Výrazne sa realizovalo aj miestne ochotnícke divadlo, ktoré v meste vzniklo už v roku 1898. V rokoch 1932 – 35 v centre mesta pribudli aj budovy dnešného mestského a okresného úradu.

. .. bájka o prasati a ovci

15.09.2019

...bájka o prasati a ovci Prasaťu sa raz podarilo ujsť z chlieva. Pripojilo sa k čriede oviec na lúke. Jedna ovca sa s prasaťom spriatelila a dovolila mu ostať s nimi. Potom však prišiel gazda. viac »

Žid v tŕní : rozprávky bratov Grimmovcov

15.09.2019

Žid v tŕní Rozprávky bratov Grimmovcov Žil kedysi boháč, ktorý mal sluhu a ten mu oddane a poctivo slúžil. Každé ráno vstával ako prvý z postele a večer sa ukladal k spánku ako posledný. viac »

Demokratická sloboda je idea, nikdy nie však skutočnosť !

14.09.2019

Demokratická sloboda je idea, nikdy nie však skutočnosť ! Príde čas, keď si registrované manželstvá homoseksuálov a lesbičiek adoptujú posledné „voľné“ dieťa z detského domova. A viac »

tablet, výnosy, obchod, ekonomika, globalizácia, graf, hospodársky výsledok

Svet v roku 2040? Ovplyvní ho sedem hlavných trendov

15.09.2019 20:00

Za posledných 25 rokov mala globalizácia oveľa väčší vplyv na zníženie chudoby ako celá zahraničná pomoc bohatých krajín od 2. svetovej vojny.

bezpilotný, dron, global, hawk

Irak odmietol tvrdenia o tom, že drony zaútočili na Saudskú Arábiu z jeho územia

15.09.2019 19:04

K sobotňajším útokom dronmi na dve významné ropné zariadenia v Saudskej Arábii sa prihlásili jemenskí húsíovia.

Turecko Rusko S-400 dodávka protivzdušná obrana, lietadlo

Rusko dodalo Turecku druhú batériu systému protivzdušnej obrany S-400

15.09.2019 17:56

Vojenské vzťahy Turecka s Ruskom sú predmetom znepokojenia zo strany Severoatlantickej aliancie.

jurčovič, počasie

Po peknom týždni škaredý. Zo severu príde rozsiahla oblačnosť!

15.09.2019 17:13

Rozlúčte sa s mariánskym letom.

politolog

Ó ..Ave Crux spes unica! Ak ho neporazíš na prvý pokus, tak skús zmeniť duelové postavenie...na mape nájdi Dom Stvoriteľa a zadaj tam pohyb.... potom povedz. že žiješ.....Žiješ.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 654
Celková čítanosť: 3358920x
Priemerná čítanosť článkov: 5136x

Autor blogu

Kategórie