Otvorený list Otcovi biskupovi Milanovi Lachovi

K stanovisku k naliehavým problémom slovenského zdravotníctva v ktorom „nekatolícky“ atakujete predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica.

Je mimoriadne znepokojujúce, ba vskutku hlboko hanebné, keď biskup podľahne svetu hlásať slová, ktoré v kontexte i svojom vlastnom zmysle vrhajú pochybnosť na nepoškvrnenú čistotu a bezhriešnosť samotného Božieho Syna. Boh nás uchovaj od všetkých podobných pokrokárskych naivít a detinskostí, od viery, že demokracia je výsledkom samovoľnej kvalitatívnej spoločenskej evolúcie. Nie.

Ešte raz treba zopakovať, lebo pamäť niektorých je krátka: milovať chudobných, pozdvihovať ich, pomáhať im, bez ohľadu na stavovskú nerovnosť, umožňovať cirkevnú kariéru aj pastierovi kôz až po najvyšší post, neznamená byť demokratický. Znamená to byť len kresťanom. Zmätok, ktorý zamieňa lásku k blížnemu s politickou teóriou demokracie je jedným z koreňov súčasného cirkevného a spoločenského marazmu. Od počiatku kresťanstva nenájdeme jediného svätca a sväticu nabádajúcu k podpore nejakej demokracie. Dnes sme nabádaní cirkevnými predstaviteľmi aby sme podporovali právo na demokraciu, na všeobecné hlasovanie más o čomkoľvek. Právo náladového davu, ženúceho sa za človekom, ktorý mu sľúbi tie najväčšie svetské rozkoše a blaho. Vec nevídaná to v dejinách kresťanstva.

Vy ste práve ukázali alarmujúce nepriateľstvo k tradičnému učeniu Cirkvi, disciplíne a zvykom a k veriacim, pretože ste sa venovali sociálnym a politickým otázkam ležiacim mimo kompetencií Cirkvi.

Kresťan nepozná ideálnu politiku a ideálny systém, či optimálnu, ako chcete. Na podobné chúťky po dokonalosti má kresťan Kráľovstvo nebeské. Avšak máme tu teraz demokraciu a tak sa musíme zaoberať demokraciou. Až jej nebude, čo je možno realita nie taká vzdialená, ako by si niekto myslel, tak sa popozeráme po iných nástrojoch nespokojenca.

Podobné vyhlásenia berme skôr ako obete moderného poblúdenia, než ako typické pre predstaviteľov Cirkvi. Ibaže by sme so zaslepenou ochotou pubertálneho výrastka chceli veriť, že posledných 50 rokov „mladosti“ prinieslo viac ako 2000 rokov „staroby“ a že všetci starí boli hlúpi a všetko čo sa narodilo za posledných 100 rokov je vyvrcholením duchovných dejín ľudstva. Beda, aj tu je naporúdzi osvedčené: po ovocí poznáte ich. Hľa, ovocie už dozrieva a čoskoro padne pánom demokratom na hlavu. Nám zostáva len zaželať dobrú chuť a zostať kresťanmi.

Zo slobody prejavu pochádza sloboda mýliť sa, skrze slobodu mýliť sa, sú vášne uprednostňované pred intelektom. A ak sa mýli intelekt, je nemožné, aby sa nemýlil celý človek. Tak chápem i Vaše Stanovisko k naliehavým problémom slovenského zdravotníctva.

Váš poddaný v Kristu.

 

 

 

Predaj strachu existenčnej hrozby.

14.04.2025

Predaj strachu existenčnej hrozby Jedným z dôvodov vysokej účinnosti rétoriky „existenčnej hrozby“ je schopnosť zapojiť základné psychologické mechanizmy. Vo verejnej diskusii sa objavuje hrozba prežitia a aktivuje sa starodávny biologický reflex „bojuj alebo uteč“. Toto mobilizuje nielen individuálnu pozornosť, ale formuje aj kolektívne vzorce správania: [...]

Narodilo sa prvé dieťa na svete počaté automatickou insemináciou

13.04.2025

Narodilo sa prvé dieťa na svete počaté automatickou insemináciou NewScientist píše , že automatizovaný systém mimotelového oplodnenia (IVF) viedol po prvý raz k úspešnému narodeniu dieťaťa, čo vyvolalo nádej, že sa zníži riziko ľudskej chyby pri takýchto postupoch. Prvý plne automatizovaný systém oplodnenia in vitro (IVF) na svete úspešne vyústil do narodenia [...]

Husákové deti

31.03.2025

Husákové deti Generácia, ktorá chodila do školy a vrátila sa pešo. Generácia, ktorá si robila domácu úlohu sama, aby sa čo najskôr vyšla hrať na ulicu. Generácia, ktorá trávila všetok svoj voľný čas na ulici. Generácia, ktorá sa hrala na schovávačku, keď sa zotmelo. Generácia, ktorá robila bahenné koláče. Generácia, ktorá zbierala guličky. Generácia, ktorá [...]

tatry lyzovacka

VIDEO: Veľkonočný zázrak? Na Štrbskom sa lyžuje, aj keď na zvyškoch snehu

17.04.2025 19:50

Aj keď Slovensko zažívalo letné teploty, vo Vysokých Tatrách bolo možné ešte ísť na lyže. Pozrite sa kam.

lanovka, kabínka

Pri Neapole sa zrútila kabína lanovky s piatimi ľuďmi. Hlásia mŕtvych

17.04.2025 19:32

Druhú kabínu lanovky sa podarilo evakuovať.

hranice slintačka krívačka Rusovce - Rajka dekontaminácia

Objavilo sa ďalšie ohnisko slintačky a krívačky 40 kilometrov od slovenských hraníc

17.04.2025 19:25

Nákaza sa objavila na ďalšej farme dobytka.

politolog

Ó ..Ave Crux spes unica! Ak ho neporazíš na prvý pokus, tak skús zmeniť duelové postavenie...na mape nájdi Dom Stvoriteľa a zadaj tam pohyb.... potom povedz. že žiješ.....Žiješ. Vyhlásenie: Každý môj článok bez rozdielu vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase, z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,329
Celková čítanosť: 8104187x
Priemerná čítanosť článkov: 6098x

Autor blogu

Kategórie

Archív