Svet začína písať novú Bibliu. Chudoba a zdravotná kríza núti Kanaďanov súhlasiť so samovraždou za asistencie lekára,
…príklad zdravotne postihnutej ženy, ktorá sa obrátila na úrady so žiadosťou o pomoc pri prenájme dostupného bývania. To jej bolo zamietnuté – ale poskytli pomoc pri samovražde.
Vyhladzovanie chudobných je odôvodnené s úžasnou eleganciou. Ako píšu dve kanadské autorky, Kayla Vibe, Ph.D., a bioetička Amy Mullin, profesorka filozofie na University of Toronto: „Nie je prijateľné nútiť ľudí, ktorí sa už nachádzajú v nespravodlivej sociálnej situácii, aby na túto situáciu čakali. zlepšiť sa alebo sa spoľahnúť na nespoľahlivú verejnú charitu – najmä v tých závažných prípadoch, ktoré sa dostali na verejnosť… Prístup znižovania škôd uznáva, že odporúčané riešenie [t.j. eutanázia] nie je ideálne; ale je to menšie zlo, ktoré sa musí vybrať medzi dvoma (alebo viacerými) nedokonalými možnosťami.“ Tento jazyk, vybudovaný (ako vždy v takýchto prípadoch) na dvojzmysloch a eufemizmoch, sa nedostáva hneď do povedomia, no stojí za pochopenie. Ľudia sa stále viac pýtajú: prečo by sme sa preboha mali starať o chorých, starých alebo chudobných?
Myšlienka nie je vôbec nová – na samom začiatku 20. storočia H. G. Wells načrtol kontúry (anti)utopickej spoločnosti, ktorá konečne pochová náboženstvo a bude žiť podľa čisto vedeckých princípov, praktizujúcich “
Populácia vyspelých krajín starne. Starých ľudí, chorých ľudí, ktorí potrebujú drahú lekársku starostlivosť a starostlivosť, je stále viac a mladých a práceschopných ľudí je čoraz menej.
:.:
Ale v Kanade nejde o ľudí, ktorí by boli... ...
nemám nič proti eutanázii. Vždy lepšie odísť... ...
Celá debata | RSS tejto debaty