Cigán, Róm , balkánsky Egypťan alebo indián ? Včielka Mery ? čo je správne ?

Cigán, Róm , balkánsky Egypťan alebo indián ? Včielka Mery ?

Pomenovanie Róm nemá oporu v žiadnom jazyku na svete. Pomenovanie cigána  rómom je umelý  ničím podložený umelo vyprodukovaný treťosektorový výmysel na ktorý, bez rozmyslu a s hanbou, naleteli i niektorí štátni úradníci ! Pojem Róm/Rómovia zaviedli delegáti 1. svetového kongresu Rómov (8. – 12. apríl 1971 v Orpingtone pri Londýne (Veľká Británia), kde v mene práve založenej Medzinárodnej rómskej únie (Maškarthemutňi rromaňi khetaňiben – International Rromani union (IRU)) požiadali svetovú verejnosť, aby ich neoslovovali dovtedy zaužívanými cudzími pomenovaniami (Cigán, Zigeuner, Gitanos, Gypsies), ale aby rešpektovali ich vlastné meno  – Róm.

A to je v takej právnej rovine, ako keby včelári na svojom Svetovom národnom kongrese včelárov premenovali Včielku Mája na  Včielku Merry.

Pojem róm nemá žiadny historický význam z hľadiska etnonymá  a je nezmyslom- v rómčine: rom – „muž“, „človek“. Pomenovanie róm je produkt divokej demokracie, ktorá  uviedla cigánov do omylu v duch hesla „ od dobroty nevedieť čo robiť“.

V nemčine je zigeuner

V angličtine je gypsy

V Jidiš je tsigayner

V ruštine je tsyganskiy

V turečtine Çingene

V holandčine Zigeuner

V nepálčine Jipsī

V nórštine  sigøyner

V chorvátčine cigan

V rumunčine țigan

V albánčine cigan

V afrikánčine Gypsy

V lotýštine Čigāns

V luxemburčine Zigeiner

V taliančine zingaro

V maďarčine cigány

V latinčine Gloria

V polštine cygański

V portugalnčine cigano

 

Takže, ako vidno, žiadny róm.

Koza čítala noviny : ropa znamená moc

22.04.2026

Ropa znamená moc – koza čítala noviny Hormuzský prieliv nie je len ďalšia kríza v hlavnej úlohe s agresiou júesej. Je to bod zlomu, kde sa stretáva moc, závislosť a naivita celého sveta. Trumpetová tvrdá línia znamená koniec ústupkov – a priamy tlak na mandarínky, ktoré bez ropy z Perzského zálivu nemôže dýchať. No je tu aj druhý rozmer: civilizačné zlyhanie. Svet [...]

Dany Kollár, Marián Magát. . . Taláre, paragrafy a akrobacia: tragikomédia súdnej moci

13.03.2026

Dany Kollár, Marián Magát…Taláre, paragrafy a akrobacia: tragikomédia súdnej moci Paradox dnešnej doby je zarážajúci. V štáte, ktorý sa hrdo označuje za demokratický a právny, sa čoraz častejšie ozýva pocit, že spravodlivosť prestáva byť spravodlivosťou a mení sa na divadlo. A to je mimoriadne nebezpečné. Pamäť nás totiž už neraz poučila, kam vedie [...]

Hitlerov režim vytvoril vlastný právny cirkus, kde sudca nebol sudcom, ale vykonávateľom vopred určenej vôle.

11.03.2026

Dany Kollár, Marián Magát … Hitlerov režim vytvoril vlastný právny cirkus, kde sudca nebol sudcom, ale vykonávateľom vopred určenej vôle. Existujú chvíle, keď človek nevie, či sa má smiať alebo znepokojene mlčať. Pohľad na niektoré rozhodnutia dnešného súdnictva totiž vyvoláva zvláštny dojem: akoby sa spravodlivosť presťahovala z chrámu práva rovno do [...]

SR Bratislava TK SPPK PPA platby priama podpora 2024 2025 BAX

Šéf poľnohospodárskej komory končí: Andrej Gajdoš oznámil odchod z čela SPPK

30.04.2026 17:49

„Verím, že ten, čo príde po mne, bude lepším predsedom, než som bol ja,“ uviedol Gajdoš.

Taiwan, Lai Ching-te, Laj Čching-te

Vysoká diplomatická hra: Čína zatlačila, Európa cúvla. Cesta prezidenta Taiwanu sa skončila fiaskom

30.04.2026 17:20

Česko a Nemecko podľa svetových médií zamietli prelet prezidentského lietadla.

bobor, bobry, tatry, bobrovisko, ondrej kameniar, mario duchon, lesmir

Bobria hrádza v Tatrách skončí na súde. Aktivisti žalujú ministerstvo pre výnimku na jej odstránenie

30.04.2026 17:10

Bobor vodný patrí medzi druhy európskeho významu, k ochrane ktorých sa SR zaviazala prijatím smernice o biotopoch

politolog

Ó ..Ave Crux spes unica! Ak ho neporazíš na prvý pokus, tak skús zmeniť duelové postavenie...na mape nájdi Dom Stvoriteľa a zadaj tam pohyb.... potom povedz. že žiješ.....Žiješ. Vyhlásenie: Každý môj článok bez rozdielu vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase, z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,374
Celková čítanosť: 8542078x
Priemerná čítanosť článkov: 6217x

Autor blogu

Kategórie

Archív