Založ si blog

Rozprávka o daniach na dobrú noc pre menej chápavých.

Rozprávka o daniach na dobrú noc pre menej chápavých.
Kde bolo, tam bolo, žilo raz 10 pánov, ktorí spolu chodili každý deň do reštaurácie na obed. Za obed platili každý deň spoločne dohromady 1000 korún. Páni sa dohodli na tom, že sa na tej tisíckorunne budú podieľať podľa toho, ako platia dane. Takže prví štyria, ti najchudobnejší, za obed neplatili nič. Piaty zaplatil 10 korún, siesty 30 korún, siedmy 70 korún, osmy 120 korún, deviaty 180 korún, a desiaty, ten najbohatší, 590 korún. Takto to fungovalo celé roky a nikto sa nesťažoval. Až raz prišiel hostinský s tým, že im da zľavu a bude od nich chcieť každý deň za obed len 800 korún namiesto 1000, pretože sú jeho stálymi zákazníkmi. To bolo od neho veľmi milé.
Ako si však rozdeliť tých ušetrených 200 korún? Veď keby každý z desiatich pánov platil o 20 korún menej, prvých päť pánov by dokonca dostavalo peniaze za to, že chodia na obed!
Hostinský im navrhol podeliť sa o úsporu tak, v akom pomere platia za obed. Vzal si teda papier a ceruzku a začal počítať. Vyšlo mu toto:
Piaty pán už nebude musieť platiť nič, rovnako ako prví štyria, takže 100 % úspora. Šiesty bude platiť 20 korún namiesto tridsiatich, ušetri tak 33 %. Siedmy bude platiť 50 namiesto 70 korún, ušetrí tak 28 %. Osmy pán zaplatí 90 namiesto 120 korún a ušetri 25 %. Deviaty zaplatí 140 namiesto 180 korún, takže ušetri 22 %. Desiaty pán, najbohatší, bude platiť 490 namiesto 590 korún. Jeho úspora teda bude 16 %.
Každý z tých šiestich na tom bude lepšie než predtým, a prví štyria môžu i naďalej jest zadarmo. Ako sa však vzápätí ukázalo, veľké nadšenie tento návrh nevyvolal. „Takže ja z tých 200 korún dostanem len 10?,“ kričal šiesty pán, ukázal na desiateho, najbohatšieho, a pokračoval: „A tento tu dostane hneď 100!“ . „To je pravda,“ kričal piaty pán, „ja ušetrím len desať korún, ale on
Desaťkrát viac!“ „Naozaj!“ pridal sa siedmy, „takže jemu stovku a mne len dvacku?“. Rozkričali sa i prví štyria pani: „A my nedostaneme vôbec nič? Ako k tomu prídeme? Zasa sú na tom najhoršie ti najchudobnejší, ako vždy!“ A všetkých deväť pánov sa vrhlo na toho desiateho a stĺkli ho. Ďalší deň sa desiaty pán na obede neobjavil. Ostatným to nijako nevadilo, jednoducho si sadli a jedli bez neho. Kde ale museli zaplatiť, zistili zaujímavú vec: všetci spolu nemali ani na polovicu sumy, ktorú práve prejedli. A ak medzitým nezomreli hladom, tak sa tomu čudujú dodnes.
A takto, milé „deti“, funguje daňový systém. Ak stáť prijme daňové úľavy, majú z nich najviac ti najbohatší.
Ak by však museli platiť príliš veľa, môže sa stáť, že sa nabudúce pri našom stole neobjavia. Vo Švajčiarsku, Karibiku a i na mnohých iných miestach na svete, je veľa pekných reštaurácii…
Bohužiaľ, prvých päť stravníkov nemá prístup na internet, a tuto výpoveď si neprečíta, a ďalší dvaja stravníci to nepochopia, a aj tak budú ďalej mlátiť toho desiateho!
Vy ste pochopili..? Už chápete ako „fungujú“ peniaze na svojom daňovom kolotoči ?

Rubeľ stúpa a Putin je silnejší ako kedykoľvek predtým – naše sankcie sa obrátili proti nám.

02.08.2022

Rubeľ stúpa a Putin je silnejší ako kedykoľvek predtým – naše sankcie sa obrátili proti nám. Sankcie voči Rusku sú najnezmyselnejšou a najkontraproduktívnejšou politikou v nedávnej medzinárodnej politickej histórii. Hospodárska vojna proti Moskve je neúčinná. Svetové ceny energií prudko rastú, inflácia prudko stúpa, dodávateľské reťazce sú chaotické a [...]

Pán Sulík, nie ste pod vplyvom nejakej látky? Vraj priemysel šetriť plynom nebude. Vydrancujeme si lesy na palivo ? to je v poriadku ?

27.07.2022

Pán Sulík, nie ste pod vplyvom nejakej látky? Vraj priemysel šetriť plynom nebude. Vydrancujeme si lesy na palivo ? to je v poriadku ? Pán Sulík, môžete povedať, čo to znamená „priemysel“ ? Pán Sulík, môžete povedať, koľko je slovenských priemyselníkov ? Pán Sulík, môžete povedať, prečo sú slovenskí občania v podradnom postavení ? Pán Sulík, môžete [...]

Farský pokladník, pacient z otvoreného oddelenia, generál s plochými nohami a princezná zo skládky. Alegória.

22.07.2022

Farský pokladník, pacient z otvoreného oddelenia, generál s plochými nohami a princezná zo skládky. Alegória. Akosi ste zabudli , že Ježiš povedal dajte cisárovi, čo je cisárovo, ale „satan“ povedal viesť proti nim vojnu, kým sa nepodriadia. Nemá zmysel sa do toho púšťať s tým, že ste racionálni absolutisti, pretože tak ako niektorí kresťania veria, že hriech je [...]

Lesný požiar

Horúčavy rozdúchali požiare aj v Bulharsku, úrady vyhlásili stav núdze

09.08.2022 22:52

Vyhorelo aj niekoľko neobývaných dovolenkových rezidencií.

Kybernetické útoky - autá

Fínsko opäť terčom kyberútoku. Po obrane či vláde hekeri udreli na parlament

09.08.2022 22:14

Fínska spravodajská služba varovala, že "Rusko má vôľu" ovplyvniť proces podávania žiadosti Fínska o členstvo v NATO.

Kara-Murza

Ruskému opozičníkovi Kara-Murzovi predĺžil súd väzbu

09.08.2022 21:44

Vo väzení je od apríla kvôli obvineniu z rozširovania "klamných informácií" o ruskej invázii na Ukrajinu.

Biden NATO

23. áno. Biden podpísal vstup Fínska a Švédska do NATO

09.08.2022 21:24

Potrebný je súhlas všetkých 30 členských krajín.

politolog

Ó ..Ave Crux spes unica! Ak ho neporazíš na prvý pokus, tak skús zmeniť duelové postavenie...na mape nájdi Dom Stvoriteľa a zadaj tam pohyb.... potom povedz. že žiješ.....Žiješ. Vyhlásenie: Každý môj článok bez rozdielu vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase, z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,119
Celková čítanosť: 6827103x
Priemerná čítanosť článkov: 6101x

Autor blogu

Kategórie