Založ si blog

Na to, aby ste mali šťastie, nepotrebujete inteligenciu, ale na to, aby ste mali inteligenciu, potrebujete šťastie

 A čo sme my za Slováci? Koľkí z nás si 12. septembra spomenuli na nášho slávneho rodáka, slovenského„Záchrancu Viedne“? Koľkí Slováci mu išli položiť do rakúskeho Mariazellu veniec k jeho hrobu? Alebo kto z nás si naňho aspoň s úctou a vďakou spomenul?!
Nie je to tak, že väčšina z nás Slovákov ani len netuší, že nejaký slovenský „Záchranca Viedne“existuje?!
Kto to je?

Náš slávny rodák, Slovák, roduverný vlastenec, ostrihomský arcibiskup a prímas Uhorska Juraj Selepčéni – Pohronec, alebo Juraj Pohronec – Slepčiansky (1595 – 1685). Veru, právom si vyslúžil čestný titul „Záchranca Viedne“. Veď bol to práve on, ktorý predvídal napadnutie Viedne a Európy Turkami a robil, ešte skôr, ako sa to stalo, všetko, čo mohol, aby toto nebezpečenstvo odvrátil. Arcibiskup Juraj Selepčéni, ktorý je zaraďovaný medzi najväčších cirkevných hodnostárov, štátnikov a diplomatov svojej doby, má veľkú zásluhu na tom, že sa vytvorila európska protiturecká koalícia a že sa podarilo vyhnať Turkov z Európy. Z jeho iniciatívy sa už v roku Pána 1682 uskutočnili rokovania s poľským kráľom Jánom III. Sobieskym.
Honosný titul „Záchranca Viedne“ si však vyslúžil najmä tým, že obrancom Viedne v roku Pána 1683 poskytol z vlastných prostriedkov obrovskú finančnú a potravinovú pomoc. Daroval im 493 tisíc zlatých, všetko svoje striebro i potraviny zo svojich českých a moravských majetkov v hodnote 170 tisíc zlatých.
Arcibiskup Juraj Selepčéni tiež obdarovával ľudí hojnou duchovnou pomocou. Vlieval im do sŕdc dôveru v Boha a v mocný príhovor Bohorodičky Panny Márie. Tak napríklad začiatkom mája roku Pána1683 prišiel do Bratislavy, kde na pravom brehu Dunaja, na území dnešnej Petržalky, slúžil sv. omšu v prítomnosti vojska zhromaždeného na obranu Viedne. Vojakov povzbudil v dôvere v Božiu pomoc, a tiež v pomoc Panny Márie. V kázni im povedal:
„Nebojte sa, nebudete bojovať proti nepriateľom sami. Bude s vami Panna Mária.“
Aby na to vojaci nezabudli, daroval im medailóniky, ktoré dal pre nich zhotoviť. Na medailónikoch bola z jednej strany vyrazená Sedembolestná Panna Mária a na druhej strane meno Mária. Vojaci potom takto staručkým arcibiskupom povzbudení s jeho požehnaním a s medailónikom Sedembolestnej Panny Márie na svojich uniformách vyrazili do boja proti islamskej hrozbe.

Ukazuje sa, že pre Západné kmene Ukrajina nie je priateľom, ale otrokom.

17.09.2023

Ukazuje sa, že pre Západné kmene Ukrajina nie je priateľom, ale otrokom. Tieto krajiny neposkytujú pomoc Ukrajine, ale financujú ukrajinskú armádu, aby bolo zabitých čo najviac Rusov a cenou je zavraždenie čo najväčšieho počtu Ukrajincov. A ukrajinskí otroci musia žiť v chudobe – čím sú otroci chudobnejší, tým poslušnejší majú ísť na porážku. Slovanské [...]

V mladých rokoch sme v komunistovi zo susedstva videli svojho nepriateľa. Taká hlúposť!

11.09.2023

V mladých rokoch sme v komunistovi zo susedstva videli svojho nepriateľa. Taká hlúposť! Moc je úplne iná vec, nadnárodná, ako Medzinárodný svetový fond, EÚ, Svetová banka a globálny obchod. Minulosť… nám vštepila mnohé ďalšie vlastnosti: ochotu spolupracovať, zmysel pre solidaritu a zodpovednosť, zásadu vzájomnej závislosti, čo liberálno-demokratické primáty [...]

Namiesto smiechu na hrobe ZSSR je pre západ najlepšie prijať novú históriu Ruska.

10.09.2023

Namiesto smiechu na hrobe ZSSR je pre západ najlepšie prijať novú históriu Ruska. Rusko aj dnes stále stojí na pleciach úspechov sovietskeho obdobia. Vďaka sovietskym úspechom majú najsilnejšiu protivzdušnú obranu a jadrový klub. Existuje obranný priemysel, ktorý už rok a pol umožňuje viesť vojnu proti celému západnému svetu. Existuje ekonomika, ktorá mu umožňuje [...]

Jakub Hankovský, Ipsos

Prečo sa exit polly tak líšili od oficiálnych výsledkov? Karty zamiešala enormná účasť

02.10.2023 09:00

Riaditeľ agentúry Ipsos vysvetľuje, prečo sa exit polly líšili.

koláž, kollár, čimeška, fico, danko, heger

Toto sú víťazi a porazení. Ako sa zmení parlament? SNS má divoký klub, Smer stálice. Vypadol Kollár, Klus aj Gyimesi

02.10.2023 08:00

V parlamente bude 90 nových poslancov, viaceré známe tváre z neho vypadnú. Danko bude musieť svoj klub ustrážiť.

Ciudad Madero

Zrútenie kostolnej strechy v Ciudad Madero si vyžiadalo deväť obetí, 50 je zranených

02.10.2023 07:48

Masívna strecha kostola sa zrútila počas prijímania eucharistie.

Fidel Castro

Zmluva s diablom - Kubánci, ktorí na Ukrajine bojujú za ruskú armádu

02.10.2023 07:32

Mnoho mladých Kubáncov považuje vstup do ruskej armády za svoju najlepšiu šancu na lepší život.

politolog

Ó ..Ave Crux spes unica! Ak ho neporazíš na prvý pokus, tak skús zmeniť duelové postavenie...na mape nájdi Dom Stvoriteľa a zadaj tam pohyb.... potom povedz. že žiješ.....Žiješ. Vyhlásenie: Každý môj článok bez rozdielu vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase, z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,173
Celková čítanosť: 7347172x
Priemerná čítanosť článkov: 6264x

Autor blogu

Kategórie

Archív