Založ si blog

Slovensko v Off Side – West Stoly

 

 

Hlavnou prednosťou socializmu bola široká a reálna možnosť rozvoja pre „obyčajných ľudí“: dostupnosť učňov-remeselníkov, dostupnosť stredoškolského, vysokoškolského vzdelania, lekárska pomoc (ak ju porovnáme so súčasným stavom, naozaj nebolaaž taká zlá), široká masová a kvalitná kultúra (myslím, že s tým sa stotožní každý, kto si porovná súčasnosť s minulosťou), systém sociálnej pomoci, masové rekreácie (Tatry, kúpele..Juhoslávia).
Hlavným nedostatkom socializmu bolo výrazné obmedzenie možností rozvoja pre „elitu“, pričom nejde  o nemožnosť „veľa zarábať“, alebo  „veľa utrácať“ ale VIDINA-SEN „vlastniť fabriky a lode, paláce, lietadlá…“. Možnosť vzdelávania sa za hranicami prakticky neexistovala, bola iba pre vyvolených a vylovených“ prospechárov“.

Pritom elita národa sa formovala „z ľudu“. Sociálne výťahy fungovali na plný výkon, no skôr či neskôr narážali na železnú povalu. Nečudo teda, že včerajší vyučený z Prešova, získajúci bezplatné vzdelanie v Bratislave a stanúci sa veľkým činiteľom alebo riaditeľom fabriky, si už želal viac.
Práve pre toto bol socializmus odsúdený na krach. Zároveň s upevňovaním štátu prerástli potreby a túžby elity všetko, čo bolo štandardne poskytované: pozeranie klasiky, zhliadnutie „Angeliky“, bývanie v byte z panelov, „jednotvárne“ potraviny a dovolenka „na náklady ROH pre celú rodinu. Elita si skrátka želala viac.
Všetky revolúcie iniciuje „elita“. Vždy. To len vzbury a nepokoje bývajú organizované ľudom, lenže tieto sa inak aj končia. Elita, ktorá dočiahla na akúkoľvek možnosť uspokojiť si nejaké potreby, spokojne si ich naplnila tou najjednoduchšou cestou – na úkor ľudu.
Preto máme dnes na Slovensku úplne opačnú situáciu oproti tej „socíkovskej“: neobmedzené možnosti na rozvoj elity ((vzťahuje sa to aj na politické ambície – tí čo chcú a vedia hrať tieto hry, dajú sa na politickú kariéru, pričom aj opozičnú (nezamieňajme si opozičnosť s revolučnosťou – prvú musí trpieť akákoľvek moc, druhú nestrpí žiadna)) sa skĺbia so znížením všetkých potrieb rozvoja „prostého ľudu“, s výnimkou nejakých základných. Pričom ani tie nie sú podľa dnešných meradiel nejaké malé: domy,veľkometrážné byty, drahé autá, drahé stravovanie, prístup k akejkoľvek „svetovej kultúre“, tak, či onak fungujúce mechanizmy sociálnej ochrany. No skĺbené sú s veľmi zlými sociálnymi výťahmi a postavených na reklamnom totálnom ohlupovaním „prostého ľudu“ (bez čoho by sa jeho okrádanie elitou nepodarilo).
Ide o to, že v hlavách elity, ktorá svojho času získala možnosť svojho ROZVOJA, no zväčša si zvoliac SPOTREBU, sú premiešané dva pojmy.
Aj „prostému ľudu“, z mozoľov a krvi ktorého naša „elita“ vzišla, zväčša ponúka nie rozvoj, ale spotrebu. Jedz to a to, na dovolenku choď tam a tam, na hypotéku si kupuj byt, telefonuj v akcii, jazdi na „sedemročnej záruke“…
Lenže spotreba nemôže byť zmyslom života, ak chýba potenciál rozvoja (na rozvoj treba tiež cieľ a ten nie je sformulovaný ani na úrovni štátu!!!) objavuje sa nevedomá, hluchá nespokojnosť a totálne ohlupovanie (však zapnite si televízor a na každej stanici nájdete útok na najprimitívnejšie inštinkty).
Elita si zatiaľ neuvedomuje, že jej úloha a povinnosť, podstata jej existencie je rozvíjať ľud. Kým to elita nepochopí, dovtedy bude spoločnosť v najlepšom prípade prebývať v stagnácii.
A najtragickejšie je, že úplne nepochopenie nevyhnutnosti rozvoja ľudu (nie „rozvoja krajiny“ – to je nič neznamenajúca politická mantra, ktorú opakujú všetci politici) predvádza celá elita, pričom opozičná i vládnuca v prvom rade. No a teraz si prosím, dosaďte do vzorca fungovanie EÚ. Genocída?

 

Rubeľ stúpa a Putin je silnejší ako kedykoľvek predtým – naše sankcie sa obrátili proti nám.

02.08.2022

Rubeľ stúpa a Putin je silnejší ako kedykoľvek predtým – naše sankcie sa obrátili proti nám. Sankcie voči Rusku sú najnezmyselnejšou a najkontraproduktívnejšou politikou v nedávnej medzinárodnej politickej histórii. Hospodárska vojna proti Moskve je neúčinná. Svetové ceny energií prudko rastú, inflácia prudko stúpa, dodávateľské reťazce sú chaotické a [...]

Pán Sulík, nie ste pod vplyvom nejakej látky? Vraj priemysel šetriť plynom nebude. Vydrancujeme si lesy na palivo ? to je v poriadku ?

27.07.2022

Pán Sulík, nie ste pod vplyvom nejakej látky? Vraj priemysel šetriť plynom nebude. Vydrancujeme si lesy na palivo ? to je v poriadku ? Pán Sulík, môžete povedať, čo to znamená „priemysel“ ? Pán Sulík, môžete povedať, koľko je slovenských priemyselníkov ? Pán Sulík, môžete povedať, prečo sú slovenskí občania v podradnom postavení ? Pán Sulík, môžete [...]

Farský pokladník, pacient z otvoreného oddelenia, generál s plochými nohami a princezná zo skládky. Alegória.

22.07.2022

Farský pokladník, pacient z otvoreného oddelenia, generál s plochými nohami a princezná zo skládky. Alegória. Akosi ste zabudli , že Ježiš povedal dajte cisárovi, čo je cisárovo, ale „satan“ povedal viesť proti nim vojnu, kým sa nepodriadia. Nemá zmysel sa do toho púšťať s tým, že ste racionálni absolutisti, pretože tak ako niektorí kresťania veria, že hriech je [...]

Lesný požiar

Horúčavy rozdúchali požiare aj v Bulharsku, úrady vyhlásili stav núdze

09.08.2022 22:52

Vyhorelo aj niekoľko neobývaných dovolenkových rezidencií.

Kybernetické útoky - autá

Fínsko opäť terčom kyberútoku. Po obrane či vláde hekeri udreli na parlament

09.08.2022 22:14

Fínska spravodajská služba varovala, že "Rusko má vôľu" ovplyvniť proces podávania žiadosti Fínska o členstvo v NATO.

Kara-Murza

Ruskému opozičníkovi Kara-Murzovi predĺžil súd väzbu

09.08.2022 21:44

Vo väzení je od apríla kvôli obvineniu z rozširovania "klamných informácií" o ruskej invázii na Ukrajinu.

Biden NATO

23. áno. Biden podpísal vstup Fínska a Švédska do NATO

09.08.2022 21:24

Potrebný je súhlas všetkých 30 členských krajín.

politolog

Ó ..Ave Crux spes unica! Ak ho neporazíš na prvý pokus, tak skús zmeniť duelové postavenie...na mape nájdi Dom Stvoriteľa a zadaj tam pohyb.... potom povedz. že žiješ.....Žiješ. Vyhlásenie: Každý môj článok bez rozdielu vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase, z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,119
Celková čítanosť: 6827243x
Priemerná čítanosť článkov: 6101x

Autor blogu

Kategórie