Založ si blog

Slovensko v Off Side – West Stoly

 

 

Hlavnou prednosťou socializmu bola široká a reálna možnosť rozvoja pre „obyčajných ľudí“: dostupnosť učňov-remeselníkov, dostupnosť stredoškolského, vysokoškolského vzdelania, lekárska pomoc (ak ju porovnáme so súčasným stavom, naozaj nebolaaž taká zlá), široká masová a kvalitná kultúra (myslím, že s tým sa stotožní každý, kto si porovná súčasnosť s minulosťou), systém sociálnej pomoci, masové rekreácie (Tatry, kúpele..Juhoslávia).
Hlavným nedostatkom socializmu bolo výrazné obmedzenie možností rozvoja pre „elitu“, pričom nejde  o nemožnosť „veľa zarábať“, alebo  „veľa utrácať“ ale VIDINA-SEN „vlastniť fabriky a lode, paláce, lietadlá…“. Možnosť vzdelávania sa za hranicami prakticky neexistovala, bola iba pre vyvolených a vylovených“ prospechárov“.

Pritom elita národa sa formovala „z ľudu“. Sociálne výťahy fungovali na plný výkon, no skôr či neskôr narážali na železnú povalu. Nečudo teda, že včerajší vyučený z Prešova, získajúci bezplatné vzdelanie v Bratislave a stanúci sa veľkým činiteľom alebo riaditeľom fabriky, si už želal viac.
Práve pre toto bol socializmus odsúdený na krach. Zároveň s upevňovaním štátu prerástli potreby a túžby elity všetko, čo bolo štandardne poskytované: pozeranie klasiky, zhliadnutie „Angeliky“, bývanie v byte z panelov, „jednotvárne“ potraviny a dovolenka „na náklady ROH pre celú rodinu. Elita si skrátka želala viac.
Všetky revolúcie iniciuje „elita“. Vždy. To len vzbury a nepokoje bývajú organizované ľudom, lenže tieto sa inak aj končia. Elita, ktorá dočiahla na akúkoľvek možnosť uspokojiť si nejaké potreby, spokojne si ich naplnila tou najjednoduchšou cestou – na úkor ľudu.
Preto máme dnes na Slovensku úplne opačnú situáciu oproti tej „socíkovskej“: neobmedzené možnosti na rozvoj elity ((vzťahuje sa to aj na politické ambície – tí čo chcú a vedia hrať tieto hry, dajú sa na politickú kariéru, pričom aj opozičnú (nezamieňajme si opozičnosť s revolučnosťou – prvú musí trpieť akákoľvek moc, druhú nestrpí žiadna)) sa skĺbia so znížením všetkých potrieb rozvoja „prostého ľudu“, s výnimkou nejakých základných. Pričom ani tie nie sú podľa dnešných meradiel nejaké malé: domy,veľkometrážné byty, drahé autá, drahé stravovanie, prístup k akejkoľvek „svetovej kultúre“, tak, či onak fungujúce mechanizmy sociálnej ochrany. No skĺbené sú s veľmi zlými sociálnymi výťahmi a postavených na reklamnom totálnom ohlupovaním „prostého ľudu“ (bez čoho by sa jeho okrádanie elitou nepodarilo).
Ide o to, že v hlavách elity, ktorá svojho času získala možnosť svojho ROZVOJA, no zväčša si zvoliac SPOTREBU, sú premiešané dva pojmy.
Aj „prostému ľudu“, z mozoľov a krvi ktorého naša „elita“ vzišla, zväčša ponúka nie rozvoj, ale spotrebu. Jedz to a to, na dovolenku choď tam a tam, na hypotéku si kupuj byt, telefonuj v akcii, jazdi na „sedemročnej záruke“…
Lenže spotreba nemôže byť zmyslom života, ak chýba potenciál rozvoja (na rozvoj treba tiež cieľ a ten nie je sformulovaný ani na úrovni štátu!!!) objavuje sa nevedomá, hluchá nespokojnosť a totálne ohlupovanie (však zapnite si televízor a na každej stanici nájdete útok na najprimitívnejšie inštinkty).
Elita si zatiaľ neuvedomuje, že jej úloha a povinnosť, podstata jej existencie je rozvíjať ľud. Kým to elita nepochopí, dovtedy bude spoločnosť v najlepšom prípade prebývať v stagnácii.
A najtragickejšie je, že úplne nepochopenie nevyhnutnosti rozvoja ľudu (nie „rozvoja krajiny“ – to je nič neznamenajúca politická mantra, ktorú opakujú všetci politici) predvádza celá elita, pričom opozičná i vládnuca v prvom rade. No a teraz si prosím, dosaďte do vzorca fungovanie EÚ. Genocída?

 

Čo Slovensko očakáva od vlády, čo naozaj potrebuje? Sú to tri veci.

28.10.2023

Čo Slovensko očakáva od vlády, čo naozaj potrebuje? Sú to tri veci. „Máme tatu“. To hovorí známy vatikánsky výrok, a v podstate je to tak, do čela vlády sa vrátil služobne najstarší-najskúsenejší politik Slovenska – Róbert Fico. Po vyše troch rokoch, ale vo februári by to boli už plné štyri, odišli vlády protislovenských zoskupení, začínajúc [...]

Bratislava ako žumpa najmúdrejších „Lovákov“.

22.10.2023

Bratislava ako žumpa najmúdrejších Lovákov. Bol som pracovne v Bratislave a opäť ma nepotešila jej arogantná moc. Tak ako niekedy turecká prítomnosť na juhu Slovenska nie je schopná vymazať najhlbšie korene odrodilosti, tak je historický mlynček na mäso na „Hrade“ mocný proti slovenskej genius loci chladného a vypočítavého hlavného mesta. Prebleskne myšlienka: toto [...]

Viac ako 30 rokov už nie je prežitie občanov prioritou žiadnej vlády.

21.10.2023

Viac ako 30 rokov už nie je prežitie občanov prioritou žiadnej vlády. Nespoliehajte sa na demokraciu. Pripravte sa na krízu sami. Tak čo hovoríte na voľby? Ste spokojní ? Stále je to to isté… Však? Nič sa nemení. Príliš sa totiž spoliehame na demokraciu. Lenže ona nám vôbec nefunguje. Nikoho tým však nechceme odradzovať. Pamätajte však na jednu vec. Aj hocijakému [...]

žltačka, dezinfekcia, infekcia

V košickom kraji sa šíri žltačka, deväť detí museli hospitalizovať. Štát nariadil mimoriadne očkovanie

30.11.2023 15:18

Hygienici na východe krajiny prijali viacero opatrení na prechádzanie šírenia vírusovej hepatitídy typu A.

Čert

Popradčanov rozdelili čerti. Strašidelné masky časť občanov desili, akciu mesto napokon povolilo

30.11.2023 15:02

Na mestskom úrade sa objavili hneď dve petície, jedna s 1 700 podpismi proti tejto akcii a druhá s takmer 600 podpismi za.

ČR SR Parlament Pellegrini Návšteva

Pellegrini odkázal Česku, aby sledovalo konkrétne kroky Bratislavy pri konflikte na Ukrajine

30.11.2023 14:31

Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini je na oficiálnej návšteve Českej republiky.

Igor Bratčikov / Robert Fico /

Fico sa stretol s veľvyslancami USA a Ruska. Kritizoval americkú a únijnú stratégiu voči Ukrajine

30.11.2023 13:13

Slovensko má podľa premiéra povinnosť pripravovať sa na obdobie po skončení vojny na Ukrajine a na štandardizáciu slovensko-ruských vzťahov.

politolog

Ó ..Ave Crux spes unica! Ak ho neporazíš na prvý pokus, tak skús zmeniť duelové postavenie...na mape nájdi Dom Stvoriteľa a zadaj tam pohyb.... potom povedz. že žiješ.....Žiješ. Vyhlásenie: Každý môj článok bez rozdielu vyjadruje len názory autora a jeho chápanie popisovanej situácie, ktoré získal v tom-ktorom čase, z jemu dostupných informácií, pričom neobsahuje žiadne tvrdenia. Jeho cieľom nie je znevážiť, haniť, či inak poškodiť žiadny štát, politika, žiadnu, konkrétnu osobu, profesiu, či skupinu osôb, len slobodne vyjadriť svoj názor na danú situáciu, či spoločenský problém.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,178
Celková čítanosť: 7393214x
Priemerná čítanosť článkov: 6276x

Autor blogu

Kategórie

Archív