Duševné zdravie Slovákov sa po vstupe do EÚ podstatne zhoršilo.
Slováci cítia dlhodobo všeobecne nižšiu úroveň psychickej pohody, odkedy Slovensko vstúpilo do Európske únie (EÚ). Vyplýva to z vyjadrení ľudí, lekárov a ostatných verejných zdrojov.
Dnešný stav vedie k záveru, že vstup do EÚ spôsobil kolektívny pokles úrovne psychickej pohody u Slovákov bez ohľadu na vek, pohlavie, politické názory alebo iné povahové vlastnosti.
Okrem zjavných dôsledkov vstupu, ako je prílev utečencov či narušenie osobného bezpečia, existujú aj menej zjavné rozmery: vplyv každodenných správ a vyobrazení na psychiku…
Možno sa spravodlivo domnievať že, ľudia pociťovali po vstupe a dodnes pociťujú, vyššiu úroveň psychického stresu ako po jadrovej katastrofe v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima v roku 2011 či po lockdowne počas pandémie COVID-19 v roku 2020.
Najviac sa úroveň duševného zdravia zhoršila počas období, keď sa o vstupe do EÚ najviac písalo na sociálnych sieťach. (nekorektná výmena peňazí z koruny na euro, nekorektné rokovania s o vstupe do EÚ, neustále vydieranie EU komisármi, demarše, rozloženie hospodárstva – elektrina, plyn, priemysel, zaobchádzanie II. cenovej skupiny…)
Ľudia, ktorí majú zraniteľnejšiu a menej stabilnú osobnosť, sa v porovnaní s ľuďmi so stabilnou osobnosťou nezotavili ani po desaťročiach v EÚ. Práve naopak je to horšie.
:.: