Farebná revolúcia alebo je biela rasa príčinou čierneho násilia?

10. júna 2020, politolog,

Farebná revolúcia alebo je biela rasa príčinou čierneho násilia?

V júli 1967 po rasových nepokojoch, ktoré zasiahli Newark a Detroit a vyžiadali si zásah armády, Lyndon B. Johnson vymenoval komisiu, ktorá mala mala tieto udalosti vyšetriť. Kernerova komisia dospela k záveru, že príčinou čiernych nepokojov bol „biely rasizmus“. Liberáli to zhltli. Amerika nie.

Richard Nixon povedal na margo obvinení z bieleho rasizmu, že existuje „tendencia zvaľovať vinu za nepokoje na každého, len nie na násilníkov.“

Rovnakú morálnu paralýzu môžeme vidieť po rozhodnutí veľkej poroty, že dôstojník Darren Wilson konal v sebaobrane, keď 9. augusta strieľal na Michaela Browna na ulici mesta Ferguson v Missouri.

Prvé správy oznamovali, že policista konfrontoval neozbrojeného čierneho tínejdžra za jasného poludnia priamo na hlavnej ulici a šesť krát naňho vystrelil. Na prvý pohľad prípad šialeného policajta.

Ale deň za dňom sa začali objavovať nové skutočnosti. „Nežný obor“ Brown iba 15 minút predtým lúpil za použitia násilia, keď schmatol pod krkom predavača polovičnej veľkosti. Brown išiel stredom cesty a odmietol sa presunúť na chodník.

Potom unikla informácia z veľkej poroty, že 18 ročný, 195 cm vysoký a 132 kíl vážiaci „nežný obor“ udrel policistu v hliadkovom voze do tváre a siahal po jeho zbrani.

Ale to, čo sa stalo minulý týždeň, nebola tragédia, ale národná hanba, nechutné divadlo delikvencie.

V pondelok večer sme boli  svedkami podpaľačstva, streľby, rabovania a vandalizmu, pričom polícia a Národná garda dostala rozkaz nezasahovať. Obchody a obchodíky, ktoré sú pre ich majiteľov investíciou na celý život a živobytím pre ich zamestnancov, boli podpaľované a drancované, zatiaľ čo sa polícia prizerala. Viac ako týždeň davy blokovali diaľnice, vlaky a mosty z New Yorku do Oaklandu. Občianske práva Američanov dodržiavajúcich zákony sú systematicky porušované.

Amerika je demokratická republika, slobodná spoločnosť 320 miliónov obyvateľov. Táto spoločnosť a táto republika neprežije, ak sa stanoví precedens, že masy ľudí môžu organizovať násilnosti a ohrozovať verejný poriadok, keď sa im niečo znepáči.

Nemýľte sa. Nepokoje v posledných dňoch sú len ako susedská grilovačka oproti problémom vo Wats v ’65, Detroite a Newarku v ’67, Washingtone DC a stovkách ďalších miest po vražde Kinga v ’68.

Ale reakcie našich politikov, médií a morálnych elít sa zdajú ešte nerozhodnejšie, než reakcie liberálov v 60-tych rokoch.