Založ si blog

Kto vlasti svojej slúži, sám sebe slúži. ..

Skarga sa za svojho života preslávil ako výrečný a horlivý kazateľ.

Vo svojom diele metaforicky prirovnáva vlasť k lodi, s ktorej osudom sú všetci jej obyvatelia spätí. Blaho vlasti znamená blaho všetkých jej obyvateľov a naopak, jej skaza je skazou všetkých: “Keď sa loď topí a vetry ju prevracajú, hlúpy balíky a škatule svoje zabezpečuje a leží na nich, a k obrane lodi nejde, a myslí si, že seba zachraňuje, a on sám seba hubí. Pretože keď loď nemá obranu, aj on sa musí utopiť so všetkým, čo zhromaždil. [… ] A keď svojimi truhlami a tovarmi, ktoré má na lodi, pohŕdne a s inými sa pustí do obrany lode, na všetko svoje zabúdajúc: vtedy všetko získal a zachránil si svoje zdravie. Tá najmilšia loď vlasti našej všetkých nás nesie, všetko čo máme, máme na nej. Keď je s loďou zle, keď jej diery nezapchávame, keď vodu z nej nevylievame, keď sa ju nepokúšame zastaviť… potopí sa, a my s ňou sami zahynieme.”

Skarga týmto vyzýva na odsunutie súkromných záujmov do úzadia a prijatie zodpovednosti za osud vlasti.

Treba si uvedomiť, že moc nespácha samovraždu

18.06.2019

Otázka práv a demokracie je vždy spätá s fundamentálnym pokrytectvom: či ich chceme alebo nechceme? Najjasnejším príkladom je podpora demokracie. Počas viacerých desaťročí sa zaužívalo, viac »

Marián Kočner je dôveryhodnejší ako prezidentka Čaputová.

17.06.2019

Marián Kočner je dôveryhodnejší ako prezidentka Čaputová. Inaugurácia pani Čaputovej do funkcie prezidentky SR je nekorektná a protizákonná. Slováci, ktorí majú prezidentku migrantov, sú viac »

Pápež František je znakom veľkej skúšky veriaceho ľudu

02.06.2019

Pápež František je znakom veľkej skúšky veriaceho ľudu. Aj napriek tomu, že existuje v súčasnosti veľký zmätok v Cirkvi, nestrácajme vieru, že Kristus vedie svoju Cirkev aj v týchto časoch. viac »

Dopravná kolóna na Bajkalskej ulici v Bratislave

Premávka v Bratislave a na príjazdoch je spomalená

19.06.2019 09:05

Informuje o tom Stella centrum.

migranti

OSN: Koncom roku 2018 bolo na svete vysídlených rekordných 70,8 milióna ľudí

19.06.2019 08:50

Ide o rekordnú bilanciu za uplynulých 70 rokov existencie tejto medzinárodnej organizácie.

Kanada / potrubie /

Kanadský premiér schválil sporné rozšírenie ropného potrubia

19.06.2019 08:12

Kanadský premiér Justin Trudeau schválil v utorok sporné rozšírenie ropovodu s cieľom prepraviť ropu na pobrežie Tichého oceánu a vyvážať ju do zahraničia.

KĽDR / Čína /

"Nenahraditeľné priateľstvo". Si Ťin-pching zdôraznil dôležitosť vzťahov s KĽDR

19.06.2019 07:54

Peking je podľa Si Ťin-pchinga ochotný vytvoriť spoločný plán s Pchjongjangom s cieľom dosiahnuť "trvalú stabilitu" v oblasti výhodnej Ázie.

politolog

Ó ..Ave Crux spes unica! Ak ho neporazíš na prvý pokus, tak skús zmeniť duelové postavenie...na mape nájdi Dom Stvoriteľa a zadaj tam pohyb.... potom povedz. že žiješ.....Žiješ.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 615
Celková čítanosť: 3213906x
Priemerná čítanosť článkov: 5226x

Autor blogu

Kategórie